Kto na ochotnika? Szkolne programy wolontariatu

Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy zapraszają warszawskie szkoły z dzielnic: Praga-Południe, Praga-Północ i Targówek do udziału w programie wspierającym ich działania wokół wolontariatu młodzieżowego w szkole.

Minister Edukacji Narodowej ogłosiła, że rok szkolny 2016/2017 będzie Rokiem Wolontariatu. Co więc może zrobić szkoła, by wspierać działania wolontariackie swoich uczniów? Dołączcie do programu "Kto na ochotnika? Szkolne programy wolontariatu"

W ramach programu organizatorzy oferują wsparcie zarówno dla kadry pedagogicznej, jak i i młodzieży.

Nauczyciele i nauczycielki otrzymają:

· materiały edukacyjne dotyczące wolontariatu w szkole

· 2-dniowe szkolenie stacjonarne (24-25 marca 2017 r.)

· wizyty studyjne w organizacjach/instytucjach (1 dzień)

· 2 webinaria - spotkania online z ekspertami

· 2 spotkania coachingowe z praktykami

· 2 konsultacje online

Uczniowie i uczennice otrzymują:

· 2 warsztaty tematyczne · ogólnodostępne spotkanie z czynnymi wolontariuszami

· webinarium - spotkanie online z ekspertem

· plakaty informacyjno- edukacyjne z kartami pracy

· materiały edukacyjne · kontakt z organizacjami współpracującymi z wolontariuszami

· możliwość odbycia stażu w partnerskich instytucjach i organizacjach (30-godzinny program stażu) dla najaktywniejszych wolontariuszy.

Co wydarzy się w szkołach dzięki udziałowi w programie:

· podjęte zostaną prace w zespołach roboczych (nauczyciele-rodzice-uczniowie) nad programem wolontariatu szkolnego na kolejny rok szkolny: (opiekun + nauczyciele + uczniowie).Wszystko z wsparciem ekspertów (konsultacje indywidualne, online), wiedzy zdobytej na szkoleniach i materiałów;

· podjęte zostaną wstępne działania realizujące opracowany program wolontariatu w szkołach. W ramach realizacji szkolnego wolontariatu prowadzona będzie współpraca z podmiotami szkolnej społeczności (n-le, rodzice, samorząd uczniowski). Przy użyciu scenariuszy, kart pracy itd.

· zorganizowane zostanie ogólnoszkolne wydarzenie, którego celem będzie promocja wolontariatu oraz zaproszenie do udziału w szkolnych formach wolontariatu.

Przy okazji organizacji tego wydarzenia szkoła będzie gościć aktywnych wolontariuszy miejskich, którzy podzielą się z uczniami swoimi doświadczeniami.

Rekrutacja trwa od 23 stycznia do 26 lutego 2017.

Zgłoszenia przyjmowane są poprzez FORMULARZ dostępny na stonie: społecznosc.ceo.org.pl Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Więcej informacji na stronie: http://blogiceo.nq.pl/ktonaochotnika/